מה קורה בהודו?

אגרה – טאג' מאהל

meta description

מזג האוויר בדלהי
temperature icon 30°C
שדה תעופה קרוב

אגרה

תחנת רכבת קרובה

אגרה

הטאג' מאהל

הטאג' מאהל הוא כנראה המבנה המפורסם ביותר בהודו, ומהמפורסמים ביותר בעולם. כנראה שאין מישהו שלא שמע עליו, ויש רבים האומרים שהוא המבנה היפה והמפואר ביותר בעולם. מעבר להיותו אחד משבעת פלאי תבל, יש לו גם היסטוריה מרתקת.

הטאג' מאהל נמצא בעיר אגרה שבמרכז הודו. אגרה היא עיר במדינת אוטר פרדש, היא שוכנת על נהר היאמונה הקדוש והיא נמצאת כארבע שעות נסיעה מדלהי. היא שימשה בעבר – במאות ה- 16-17 כבירת השליטים של האימפריה המוגולית, כלומר כבירת הודו, ויש בה מספר מבנים מוגוליים היסטוריים ומעניינים ששרדו עד היום, מלבד הטאג' מאהל.

אז מה הסיפור של הטאג' מאהל בכלל?

מדובר בסיפור אהבה. בשנת 1612 נישא בנו של הקיסר המוגולי – שאה ג'אהן, לבחירת ליבו הידועה בכינויה מומטאז מאהל – "נזר הארמון". האהבה שלהם הייתה גדולה ביותר והם היו בלתי נפרדים במשך שנים, גם כאשר הפך הנסיך הצעיר לקיסר של האימפריה. הסיפור נגמר באופן טרגי כאשר מומטאז מאהל נפטרה בשנת 1631 לאחר לידת בנם ה- 14. בקשתה האחרונה הייתה שהעולם ידע כמה גדולה הייתה אהבתם. הקיסר העצוב היה נחוש למלא את בקשתה של אהובתו ולהנציח אותה בדרך הטובה ביותר, ולבנות את המבנה המפואר ביותר בהיסטוריה. הוא הביא אומנים ופסלים מכל רחבי העולם, שהביאו עמם חומרי גלם מכל עבר- אבן אדומה ראג'סטנית, שיש שחור מפנג'אב, אבני בהט יקרות מסין וטיבט ועוד. הקיסר אפילו הביא אדריכל ידוע מפרס ולוטש אבנים מפורסם מונציה הרחוקה. הוא קבר שם את אשתו האהובה, והוא עצמו נקבר לצידה לאחר מותו בשנת 1666.

כניסה לטאג' מאהל

– הטאג' מאהל פתוח כל יום חוץ מימי שישי. הוא נפתח חצי שעה לפני הזריחה ונסגר חצי שעה לפני השקיעה.

– אפשר לקנות כרטיסים במקום. כניסה עולה 1100 רופי + 200 רופי לבקר במוזיאון שבמתחם (אופציונלי).

– יש רשימה גדולה של דברים שאסור להכניס, אז נגיד בקצרה שמותר להכנס עם פלאפון, מצלמה וארנק. שימו לב בשילוט למה אסור להכניס. אם תגיעו לכניסה עם משהו מרשימת הדברים האסורים, תצטרכו לזרוק אותו או לחכות את כל התור מחדש. יש שמירת חפצים לפני הכניסה לאתר.

הגעה לטאג' מאהל ואגרה

הדרך הנוחה ביותר להגיע מדלהי לאגרה היא ללא ספק הרכבת. מספר פעמים ביום יוצאות מדלהי רכבות מהירות לאגרה שלוקחות שעתיים, בהן יש מחלקות שונות – מהמחלקה הפשוטה ביותר והצפופה – ללא מזגן או מקומות מסומנים, ועד למחלקות ממוזגות עם כסאות נוחים או מיטות. 

כרטיס למחלקות הפשוטות ביותר יעלה סביב 100 רופי, וככל שעולים ברמה עולה המחיר. כרטיס ממוצע במחלקות הממוזגות עם מושבים רגילים יעלה סביב 500 רופי. 

שימו לב שיש שתי תחנות רכבת בדלהי-

1. NEW DELHI RAILWAY STATION

2. NZAMUDDIN RAILWAY STATION

משתי התחנות יש רכבות לאגרה, פשוט שימו לב לאיזו תחנה אתם צריכים להגיע ושאתם קונים כרטיס לרכבת אקספרס, וצאו לרכבת מספיק זמן מראש! 
רכבות בדלהי נוטות להתמלא, מומלץ לא לחכות לרגע האחרון כדי לקנות כרטיס, במיוחד אם רוצים להיות במחלקה טובה. 

מתחנת הרכבת או מהמלון בו אתם ישנים באגרה כל טוקטוק יכול לקחת אתכם בנסיעה של 10 דקות לטאג' מאהל. הוא יוריד אתכם בנקודת הורדת הרכבים ומשם יש הליכה של כמה דקות עד לקופות ולכניסה. 

עונות באגרה ובטאג' מאהל

הטאג' מאהל הוא אולי האטרקציה הכי פופולרית בהודו ולכן מגיעים אליו אלפי תיירים כל השנה, ובהחלט אפשרי לעשות זאת, אך קחו בחשבון שהאקלים באגרה דומה לאקלים בדלהי, מה שאומר שרוב הזמן חם מאוד. החודשים האידיאליים ביותר הם פברואר מרץ – בחודשים האלה הימים בהירים ולא חמים מדי. מאפריל החום מתחיל להיות כבד ואם מבקרים בטאג' מאהל מומלץ להגיע לזריחה כדי לא לסבול בשעות הצהריים החמות (באופן כללי מומלץ להגיע לטאג' מאהל בזריחה כאשר השמיים נצבעים צבעי פסטל בהירים ומוסיפים לאווירה המיוחדת).

בחודשי החורף – אוקטובר-ינואר, אמנם יותר נעים, אך יתכנו ימי ערפל בהם הראות לא תהיה משהו, מה שיכול להשפיע על חווית הביקור באתר. 

יש עוד דברים לעשות באגרה?

– המבצר האדום של אגרה- כמו המבצר האדום בדלהי, גם כאן מדובר במבנה מוגולי גדול ומרשים עשוי אבן חול אדומה. מהמבצר אפשר לראות את הטאג' מאהל 

– השוק של אגרה- כיאה לעיר הודית, יש באגרה שוק מרכזי ומקומי, סואן וצבעוני. למי שלא שבע מהאווירה ההודית זה המקום המושלם להצטייד במזכרות ומתנות, ולהנות מאוכל מקומי טעים.

לאן להמשיך מכאן?

לפניך מפה של האזור, אפשר לעבור בין מקומות בלחיצה פשוטה על הסמן במפה.
נעץ – היכן אתה נמצא כרגע.
ירוק – אם תרצה להמשיך למקומות בשביל החומוס.
כתום – אם תרצה להמשיך למקומות מחוץ לשביל.

אגרה – העיר בה נמצא הטאג' מאהל, המבנה המפואר והמפורסם ביותר בהודו, מרחק נסיעה קצר מדלהי, ובעל היסטוריה מרתקת של סיפור אהבה מלכותי.

רישיקש השוכנת למרגלות ההימלאיה על שפת נהר הגנגס, היא עיר קדושה בדת ההודית והיא בירת היוגה העולמית ומושכת אליה תיירים רבים מכל העולם.

דלהי – רובנו נתחיל את ההרפתקה שלנו בהודו ממש כאן. הנחיתה בעיר העצומה הזו יכולה להיות הלם מוחלט אך גם יכולה להיות חוויה מיוחדת ובלתי נשכחת