מה קורה בהודו?

האי מונרו

meta description

מזג האוויר בהאמפי
temperature icon 24°C
שדה תעופה קרוב

הובלי

תחנת רכבת קרובה

הופסט (חצי שעה נסיעה)

האמפי הוא אחד מהיעדים הפופולריים ביותר בדרום הודו ובהחלט אחד מהמקומות המיוחדים ביותר במדינה, וכנראה שבעולם בכלל. האמפי נמצא בצפון מדינת קרנטקה.

מה כל כך מיוחד בהאמפי?

האמפי הוכרז כאתר מורשת של יונסק"ו, בשל הנוף המיוחד בו. כל האזור כולו נראה כמו פארק סלעים ובולדרים ענקיים בצורות משונות, שנראה כאילו יצרו אותו האלים ההודיים, ובאמת יש מקורות המספרים שהאנומן – האל הלוחם בעל ראש הקוף, זרק סלע באזור כל כך חזק עד שכל הסלעים נבקעו והתפזרו ויצרו את הפארק המדהים הזה. כל זה על רקע מטעי בננות ושדות אורז ירוקים, נחלים ומרחבים פסטורליים.
בעבר, האמפי הייתה עיר גדולה בשם ויג'איאנגר שהייתה הבירה באזור, שרידיה של העיר נמצאים בהאמפי עד היום וזה גם חלק ממה שהופך אותה לאתר מורשת מיוחד.
האמפי הוא מקום עם חשיבות דתית ומיוחסים אליו מספר אירועים במיתולוגיה ההודית, משום כך יש בו מקדשים רבים ושרידי מקדשים עתיקים.
לצד כל אלו תמצאו פינות רגועות בטבע, תצפיות מרהיבות ושקיעות מדהימות.
בעקבות אלה מגיעים להאמפי תיירים רבים מרחבי הודו ומהעולם, וכמובן ישראלים רבים. הוא בהחלט תופעת טבע ייחודית ביותר שכנראה שאין בשום מקום אחר בעולם.

כדאי לדעת

האמפי מחולקת לשני חלקים שנמצאים משני צידיו של נהר הטונגבהאנדרה. בחלק אחד נמצא האמפי בזאר – האזור האותנטי והמקומי יותר של הכפר, בו נמצא השוק, נמצאים רוב המקדשים ושרידיה של העיר העתיקה. בצד השני של הנהר נמצאים רוב הגסטהאוסים, המסעדות והתיירים, משם יוצאים למסלולים לתצפיות ופינות מרהיבות בטבע.
בין שני הצדדים ניתן לעבור בסירה קטנה במשך היום (נגמר מתישהו במהלך אחה"צ-ערב).
העיר הקרובה ביותר להאמפי היא הוספט, במרחק חצי שעה מהאמפי. שם תמצאו שירותי רפואה וכו'.

הגעה להאמפי

הגעה בתחב"צ: העיר הקרובה ביותר להאמפי היא הוספט (מרחק של כחצי שעה נסיעה), רוב הנסיעות, האוטובוסים, הסליפרים והרכבות יגיעו אליה ומשם ניתן לקחת אוטובוס, מונית או טוקטוק להאמפי.
סליפרים ורכבות מגיעים להוספט מהיעדים הקרובים – גואה, גוקרנה (אום ביץ' וקודלי ביץ'), בנגלור, מומבאי. רכבות יש ממומבאי ובנגלור.
טיסה: ליד האמפי יש את שדה התעופה JINDAL VIJAYNAGAR אליו מגיעות טיסות יומיות וזולות לבנגלור והיידרבאד (ולהפך), הוא נמצא כשעה נסיעה מהאמפי.
במרחק שלוש וחצי שעות נסיעה נמצא שדה התעופה הובלי אליו מגיעות טיסות מיותר יעדים כמו ממומבאי, דלהי, בנגלור ועוד.

מתי להגיע להאמפי?

בהאמפי הנמוכה והדרומית חם מאוד (מאוד), לכן העונה האידיאלית לטייל בה היא בחודשי החורף – נובמבר עד מרץ. בחודשים האלה שמשי ונעים.

מה לעשות בהאמפי?

האטרקציה המרכזית בהאמפי היא פשוט להסתובב ולהתפעל מהטבע המדהים, לג'מג'ם בשקיעות המטריפות ולהנות בשלווה. מטיילים רבים בוחרים להשכיר קטנועים או אופניים ולהתנייד באמצעותם.
♦ מקדש הקופים/מקדש האנומן – מקדש לאל האנומן, הנמצא על גבעה גבוהה ומספק תצפית מדהימה על האמפי והעמק הרחב, וכמובן לשקיעה מרהיבה. כדאי לדעת שההגעה למקדש מצריכה טיפוס של כ- 700 מדרגות.
♦ מקדש וירופאקשה – זהו המקדש העתיק והמרכזי בהאמפי, הוא נבנה במאה ה- 15 והיה חלק מאימפריית ויג'איאנגר, אך הוא השריד היחיד שעדיין פעיל כיום. המקדש מוקדש לאל שיווה, אשר ויקופאקשה הוא אחד משמותיו הרבים. הוא נמצא בצד של האמפי בזאר. לעתים מסתובבת שם לאקשמי הפילה :) כן, כן, מה ששמעתם. אם היא ממש התחבבה עליכם ניתן לקום מוקדם בבוקר ולראות אותה מתרחצת בנהר.
 השוק של האמפי – נמצא באזור של האמפי בזאר. זהו שוק מקומי עם סחורה אותנטית וכמובן אוכל מקומי וטעים, תמצאו דוכני אוכל רבים עם מנות דרום הודיות צבעניות, לאסי ועוד.
♦ סיור עתיקות – ניתן לעשות סיור בשרידיה העתיקים של אימפריית ויג'איאנגר באמצעות טוקטוק. אפשר בקלות לקבוע דרך הגסטהאוס בו אתם ישנים או למצוא נהג טוקטוק בכפר. הנהג יקח אתכם לאתרים המומלצים והמרתקים.
 האגם של האמפי –  האגם היפיפה של האמפי נמצא כשלוש ק"מ מהאזור התיירותי, מומלץ לתכנן שם יום ברגוע עם ספר, משחקים וכלי נגינה. לאגם ניתן להגיע בטוקטוק (אך המקומיים נוטים לקחת מחיר מופקע), או בקטנוע/אופניים.
 Hemakuta hill – גבעה עם שרידיו של מקדש עתיק, שגם ממנה ישנה תצפית ושקיעות מרהיבות.
 טיפוס בולדרים – במקום שהוא כל כולו פארק בולדרים, כמובן שיהיה גם טיפוס. זהו אתר טיפוס בולדרים פופולרי וידוע במיוחד, אליו מגיעים מטפסים מכל העולם. אך אל דאגה, לא צריך להיות מטפסים מנוסים בשביל להתנסות בחוויה הייחודית, אפשר פשוט לשכור מדריך וציוד ולהנות מהאטרקציה.

להזמנות בהאמפי

באתר ההזמנות שלנו באנגלית תוכלו להזמין דרך ה- WhatsApp מסעדות, מלונות, גסטהאוסים ומוניות עד אליכם.

לאן להמשיך מכאן?

בשביל החומוס

מחוץ לשביל החומוס