מה קורה בהודו?

הטיול שלי לספיטי

עמק ספיטי הוא עמק גדול ורחב עם מעט מאוד תושבים, והוא נחשב לאחד האזורים הכי פחות מאוכלסים בעולם. ספיטי הוא מדבר פראי בהרי ההימלאיה השוכן בגובה רב, מה שיוצר נוף מרהיב של הרים מדבריים חומים ובהם גם פסגות מושלגות, עמקים רחבים ונהרות זורמים ביניהם. העבודה שאין הרבה תושבים הופכת את הנופים לאפילו יותר פראיים ובתוליים. 

העמק שוכן במדינת בצפון מזרח הימצ׳ל פראדש כך שהוא גובל עם מדינת לדאק ונמצא בין טיבט להודו. מה שמעיד על כך שהאוכלוסיה שבספיטי הם בודהיסטים טיבטיים. בשל כך בספיטי אפשר יש כפרים בודהיסטים עתיקים המאופיינים בבניה יחודית, מנזרים מיוחדים וניתן לפגוש את התרבות המיוחדת של המקומיים.
בעקבות הנופים המרהיבים והתרבות המיוחדת, ספיטי מושך אליו תיירים רבים המגיעים לתור אותו מספר ימים.
מקומות ואטרקציות לראות בספיטי: לרוב נוסעים בין כפרים ומנזרים באמצעות מונית.
העיירה הגדולה ביותר היא קאזה, והיא מהווה את עיר הבירה בספיטי. בקאזה יש מגוון יחסית גדול של מקומות לינה, מסעדות, בתי קפה וחנויות (ביחס לשאר המקומות בעמק). בנוסף יש שם כספומט! דבר שנדיר למצוא בספיטי.
– נאקו: כפר קטן ויפה עם אגם ומסלולי הליכה קצרים ויפים.
– דהנקר: כפר מיוחד ויפיפה! נמצא על צלע הר בצורת חצי גורן. מבנים עתיקים ושדות ירוקים באמצע. יש אגם במרחק הליכה מהכפר שניתן לעלות אליו בהליכה.
– טאבו: כפר נמוך יותר בגובה, בו יש מנזר עתיק ובתי קפה נחמדים.
– מנזר קי: מנזר יפיפה ופעיל החצוב על הר. נמצא במרחק נסיעה קצר מקאזה
-היקים, וקומיק (hikkim, komik0) – כפרים קטנטנים של מקומיים בלבד, נמצאים בגובה רב ואין גסטהאוסים או מסעדות בהם. אפשר להגיע ולפגוש את האוכלוסיה המקומות ולראות את הנופים המרהיבים.
– לנגזה סטופה: פסל גדול וגבוה של בודהה בקרבת היקים.
– אגם צ׳אנדרה טל: אגם מדהים ביופיו!
– סניף הדואר הגבוה בעולם
דרכי הגעה: כמו שנאמר, מדובר באזור בתולי וגבוה, בלי הרבה אוכלוסיה ועם תוואי שטח מורכב. לכן רוב התיירים מטיילים בעמק באמצעות מוניות שסוגרים דרך הסוכנויות במנאלי.
ישנם אנשים שבוחרים להתנייד בלוקלים (אוטובוסים מקומיים) ובטרמפים (שיטה מוכרת בעמק ספיטי שעובדת בלי הרבה בעיות, יש הרבה תיירים שמטיילים עם רכבים פרטיים ומוכנים לאסוף טרמפיסטיים בכיף). יש לוקל שיוצא ממנאלי לעיר לקאזה, ומקאזה יוצאים עוד לוקלים לכפרים מסביב. המלצה – לא להסתמך רק על לוקלים או רק על טרמפים. לרוב יוצא שילוב.
עונה: בין יוני לספטמבר (בשאר החודשים הכל מושלג והדרכים חסומות).
נקודות חשובות נוספות:
– כמו שנאמר, אין הרבה כספומוטים, עדיף להצטייד במספיק כסף מזומן
– רוב העמק, הכפרים והדרכים בו נמצאים בגובה רב שאנו לא רגילים אליו ביומיום! חשוב להיות במעקב על איך מרגישים, להיות שקולים ולשקול לקחת כדורי גובה (מראש או בעת הצורך).
– עמק ספיטי גובל בדרום מזרח בעמק קינור והרבה מטיילים בוחרים לשלב בטיול שלהם את שני העמקים (במונית מסודרת דרך סוכנויות או בהתניידות עצמאית בלוקים וטרמפים).

עמק קינור:
עמק קינור הוא גם כן עמק רחב במדינת הימצ׳ל פראדש ועל כן נמצא גם הוא ברכס הרי ההימלאיה. הוא קרוב גאוגרפית לעמק ספיטי ועל כן הרבה מטיילים משלבים אותם יחד לטיול אחד ארוך. לעומת ספיטי הגבוה, עמק קינור נמצא בגובה נמוך יותר ולכן הנופים בו ירוקים ועוצרי נשימה.
האוכלוסיה המקומית בקינור היא ברובה הינדואיסטית (לעומת ספיטי בו הם בודהיסטים טיבטיים לרוב). בקינור יש כפרים קטנים ופשוטים השוכנים בתוך הרים ירוקים, ג׳ונגלים טרופיים, מרבדים, חיות בר ועוד.
מקומות ואטרקציות לראות בקינור:
– ג׳יבהי: כפר קטן שקט ומדהים ביופיו! הכפר נמצא בדרך ממנאלי לעמק קינור והוא עוד לא שייך ממש גאוגרפית לקינור. הכפר שוכן למרגלות הרים ירוקי עד ובין ג׳ונגל עם צמחיה עבותה. בג׳יבהי ניתן למצוא מקומות לינה רבים ונעימים הנעים ברמות שונות, בתי קפה ומסעדות מודרניים עם אוכל מערבי ומקומי. ג׳יבהי הפך להיות נפוץ בעיקר לתיירים המקומיים ופחות לישראלים והוא באמת פנינה אמיתית. מומלץ להעביר בו כמה ימים.
מג׳יבהי ניתן לצאת למסלולי הליכה שונים: נסיעה לג׳לורי פאס ומשם אפשר ללכת לכמה כיוונים שונים ולהגיע לאגם טרופי נחמד, או למבצר גדול ועוד אפשרויות. וניתן פשוט לשוטט בשבילים בג׳ונגל שבמרחק הליכה מהכפר עצמו. האוכלוסיה המקומית תשמח לעזור ולהכווין אתכם.
– רקונג פיו: בירת עמק קינור. משם ניתן לעבור לספיטי – מצריך אישור מיוחד שניתן להוציא שם.
– סארהאן וקאלפה: שני כפרים יפים
– סאנגלה, רקשם וצ׳יטקול: שלושה כפרים הנמצאים בעמק סאנגלה (עמק קטן המתפצל מקינור).

כתבות נוספות

כללי

חבילות אירוח בהודו

אנו נקח אתכם למקומות מיוחדים מחוץ לשביל המטיילים, להכיר תרבויות שונות סגנון חיים אחר, לטעום מאכלים מסורתיים ולהנות מהודו האותנטית טיול מאורגן מכל יעד מוכר

קרא עוד »
כללי

מילון מונחים למטייל בהודו

מילון מונחים למטייל בהודו, למטיילים בהודו זמן רב, יש שפה משלהם, לפעמים היא לא ברורה כשמוסיפים כל מיני מילים, רק למי שמטייל בהודו, ריכזנו עבורכם

קרא עוד »