מה קורה בהודו?

וראנסי

meta description

מזג האוויר בורנאסי
temperature icon 37°C
שדה תעופה קרוב

ורנאסי

תחנת רכבת קרובה

ורנאסי

"בנארס עתיקה יותר מההיסטוריה, עתיקה יותר מהמסורת, אפילו עתיקה יותר מהאגדה, ונראת עתיקה פי שניים מכולם יחד" – מארק טווין

ורנאסי, עיר החיים והמוות. מקום מטורף, מדהים ומיוחד שאי אפשר לתאר אותו במילים. לא סתם נאמר על ורנאסי שאפשר לאהוב אותה או לשנוא אותה, אבל אי אפשר להשאר אליה אדישים.
היא מבין הערים העתיקות בעולם, והיא העיר הקדושה ביותר בהינדואיזם. לפי המיתולוגיה, היא נוצרה על ידי האל שיווה בעקבות קרב שהתרחש בינו ובין האל ברהמה. מאז אותו קרב נפוץ בעיקר הזרם השיוויזם (זרם המתמקד בפולחן האל שיווה). ברחבי העיר יש מקדשים רבים המוקדשים לשיווה או לדמויות הקשורות אליו כמו נשותיו הרבות או בנו האל גאנש.
לורנאסי יש שמות נוספים – בנרס, וקאשי. מלבד ההינדואיזם, העיר קדושה ביותר גם עבור הדת הג'יינית ויש לה חלק משמעותי בהתפתחות הבודהיזם- כאשר הבודהה נשא את נאומו הראשון בקרבת ורנאסי.
ורנאסי שוכנת על גדות נהר הגנגס הקדוש ובזכות זה היא מפורסמת. לפי האמונה ההודית, לנהר יש קדושה וחשיבות רבה והוא נחשב כאלה בפני עצמו. טבילה במימיו הקדושים היא מצווה המטהרת את הקרמה בחיים הנוכחיים, והשלכת האפר של הגוף היא מצווה מטהרת לגלגולים הבאים. לכן, ורנאסי מושכת אליה עולים לרגל מכל רחבי הודו ומחוצה לה, כבר שנים רבות שמגיעים לטבול במי הנהר הקדוש או להשתתף בטקסי שריפת הגופות. ורנאסי היא "בית חרושת לשריפת גופות" הפועל 24/7 כבר אלפי שנים.
נוסף לתיירים ההודים, ורנאסי מושכת אליה מאות ואלפי תיירים מכל העולם בשל ההיסטוריה המרתקת והאווירה הקדושה שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר.
מי שרוצה לחוות את התרבות ההודית מקרוב וממקור ראשון חייב לכלול את ורנאסי במסלול שלו.

הגעה לורנאסי

ורנאסי נמצאת במדינת אוטר פרדש בצפון מזרח הודו, קרוב לגבול עם נפאל. היא נגישה במיוחד ואפשר להגיע אליה בכל הדרכים.
– הגעה בטיסה: אל שדה התעופה של ורנאסי מגיעות טיסות פנימיות מרחבי הודו, ובנוסף טיסות בינלאומיות מנפאל ומתאילנד.
– רכבת: בורנאסי יש תחנת רכבת עם רכבות לכל רחבי הודו.
– אוטובוסים וסליפרים: סליפרים מגיעים לורנאסי מיעדים רבים בהודו.

עונה מומלצת בורנאסי

ורנאסי, כמו עוד הרבה ערים הודיות, יכולה להגיע לטמפרטורות גבוהות במיוחד בקיץ, לכן מומלץ לבקר בה בחודשי החורף- אוקטובר- אפריל.
בסוף חודש אוקטובר מתקיים חג הדיוואלי בהודו ומומלץ במיוחד לחגוג אותו בורנאסי שנחשבת לאחד היעדים המעניינים להיות בהם בחגיגות הדיוואלי – אחד מהחגים הגדולים של ההינדואיזם

לא לוותר על טיול או שיט לאורך הגהאטות

אל גדות הנהר העצומות של הגנגס בורנאסי מובילות מדרגות אבן מהמבנים המשתרעים לכל אורך הנהר. המדרגות האלו, הם מעין “רציפים” הנקראים גהאטות. הגהאטות מהוות מרכז לרוב הפולחנים והעליות לרגל באזור. כדאי לסייר שם במהלך היום ולספוג את האווירה והקדושה, לפגוש דמויות שונות ולצפות בטקסים מרתקים מכל הספקטרום של הדת ההודית הצבעונית והמרתקת. יש גם לא מעט מדריכים שיוכלו לקחת אותך לסיור באזור או לשיט בנהר. השיט הוא חוויה מומלצת ביותר במיוחד בזריחה, כשהעיר מתחילה להתעורר לאט לאט והאנשים פותחים בטקסי הבוקר. השיט בנהר יאפשר לקבל נקודת מבט מקיפה על אתרי השריפה, העיר העתיקה ושלל המקדשים באזור. 

לאורך כל הגהאטות יש טקסים בזריחה ובשקיעה, ובאופן כללי יש הרבה המולה ופעילות לאורכן לאורך כל היום והלילה. יש שתי גהאטות מרכזיות בהן הטקסים גדולים ומרהיבים במיוחד – ASSI GHAT ו- DASASHWAMEGH GHAT, ומאוד מומלץ להגיע לפחות פעם אחת לטקסים האלה. 
כדאי להגיע בערך חצי שעה מראש כדי לתפוס מקום טוב בגהאטות האלו ולראות את הטקס המדהים כמו שצריך, מפני שמגיעים המון אנשים.
דבר אחד ממש לא מומלץ לעשות – להצטרף למקומיים לטבילה בנהר, אפשר להבין למה.

שריפת הגופות בורנאסי

שריפת הגופות היא אולי התופעה המפורסמת ביותר בורנאסי. אלפי אנשים "עושים את דרכם" עד לעיר המרוחקת כדי לסיים כאן את חייהם או ללוות אחרים  שמסיימים כאן את חייהם כדי שאפר הגופות יפוזר בנהר הקדוש והם יזכו לקרמה טובה בגלגולים הבאים.
טקסי שריפת הגופות קורים בגהאטות מסויימות לאורך הנהר ותיירים רבים מגיעים לצפות בהם. מאניקרניקה גהאת היא הגהאת המרכזית לשריפת הגופות, זהו ממש בית חרושת לשריפת גופות, בו נשרפות גופות בלי הפסקה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע ברצף, בלי הפסקה, יום ולילה.
לפי המקומיים, האש שם היא קדושה בפני עצמה ובוערת ברצף כבר אלפי שנים!  
צפיה בטקסים היא חוויה עוצמתית ביותר ולא פשוטה בכלל.
חשוב לדעת – מדובר בטקס משמעותי ואינטימי עבור המשתתפים, בו מובעים רגשות רבים. אם מגיעים לצפות, חשוב להיות רגישים, לא להתקרב יותר מדי, לא להתחיל לשאול יותר מדי שאלות ומאוד חשוב לא לצלם. זה עלול לגרור תגובות מאוד לא נעימות, צעקות וגירוש מהמקום.

מה עוד לעשות בעיר?

קומפלקס מקדשים עצום – ורנאסי מציעה שפע אדיר של מקדשים עצומים, עתיקים כחדשים בהם ניתן לראות אמנות ואדריכלות מרשימות במיוחד. כדאי להקדיש כמה ימים כדי להספיק לראות את כולם.
• העיר העתיקה – העיר העתיקה בורנאסי היא בהחלט מחזה מדהים ומזעזע כאחד. סמטאות עתיקות שעל פניו יראו לכם מלוכלכות, מלאות בהומלסים וחיות שונות אך יש בהן אווירה וקסם מיוחד. מי שלא נרתע, מומלץ אפילו לישון בעיר העתיקה או לפחות להעביר בה את הימים. היא נמצאת במיקום אסטרטגי, קרובה להכל – לנהר, לגהאטות השונות, למקדשים ולשוק.
השוק של ורנאסי – שוק הודי אותנטי צבעוני וסואן במיוחד, מלא בסארים, קטורות, בשמים ותמרוקים, תכשיטים בוהקים ועוד. השוק הוא מקומי, משמש את העולים לרגל עבור הפולחנים והטקסים והסחורה בו היא בהתאם. חוויה אותנטית מומלצת.

• סיור מודרך בעיר – בשביל לראות את כל המקומות האלה כמו שצריך, להגיע לפינות נסתרות ולהבין את הסודות והמסורת של העיר העתיקה והמרתקת הזו, מומלץ לעשות זאת באמצעות סיור מודרך על ידי מדריך מקומי. ניתן בקלות לבקש בכל מלון או סוכנות טיולים.
 סארנאט – מקדש בודהיסטי הנמצא כ-10 ק"מ מחוץ לורנאסי. זהו מבין המקומות הקדושים ביותר בבודהיזם ומאמינים בודהיסטים רבים עולים אליו לרגל. לפי האמונה הבודהיסטית, יש ארבעה מקומות קדושים ביותר עם אירועים בסדר כרונולוגי. לומביני – מקום הולדתו של בודהה (כיום בתוך נפאל), בודגאיה – היא עיר באוטר פרדש היום, זהו המקום בו בודהה ישב תחת עץ וקיבל את ההארה שלו. סארנאט – המקום בו בודהה לימד את שיעור הדהרמה הראשון שלו לאחר ההארה, וקושינגר – גם עיר באוטר פרדש כיום, לפי האמונה בודהה השתחרר שם מגופו הגשמי והגיע לנירוונה נצחית.
• לימודי מוזיקה – ורנאסי נחשבת ללב של מקורות המוזיקה ההודית המסורתית. יש המון אשרמים ובתי ספר המלמדים מוזיקה מסורתית על כלים אותנטיים יפיפיים.

אוכל בורנאסי

ורנאסי ידועה במיוחד באוכל הרחוב האותנטי והטעים שלה, אידלי, דוסות, פורים, דאבות עם טאלי מהביל, ובעיקר דוכני הצ'אי והלאסי. הלאסי בוראנסי הוא בודאות הלאסי הכי טעים בהודו, החל מהדוכנים הפשוטים ברחוב ועד למוסדות המוכרים ביותר שמושכים אליהם מאות תיירים – 

הגרין לאסי- דוכן של לאסי פשוט, מתוק, קלאסי וטעים טעים, נמצא בקרבת האסי גהאת. 

באבא לאסי – לאסי עם מגוון תוספות בעיר העתיקה.

בלו לאסי- חנות הלאסי המוכרת ביותר (ולטעמנו גם הטעימה ביותר), מגוון ענק של לאסי בטעמים ופירות עם תוספות צבעוניות ומגוונות. נמצא בתוך השוק. 

מוזמנים לנסות את כולם ולספר לנו איזה הכי אהבתם!

מקומות לינה

MISHRA GUEST HOUSEחדרים+915422401143
SURAH GUEST HOUSEחדרים+919838085923
TREE BABA GUEST HOUSEחדרים+915422398560
SUNRISE LODGEחדרים+915422400334
KEDAR KHAND PAYING GUEST HOUSEחדרים+917800800266
KEDARSWAR BED AND BREAKFESTחדרים+915422455568
MONA LIZAחדרים+919451557533
MANGALEחדרים+919452196366
ALI BABA GUEST HOUSEחדרים+919935514501

גלריה

לאן להמשיך מכאן?

לפניך מפה של האזור, אפשר לעבור בין מקומות בלחיצה פשוטה על הסמן במפה.
נעץ – היכן אתה נמצא כרגע.
ירוק – אם תרצה להמשיך למקומות בשביל החומוס.
כתום – אם תרצה להמשיך למקומות מחוץ לשביל.

ורנסי, העיר הקדושה ביותר בהודו היא ביקור חובה למי שרוצה לפגוש בדת ההודית מקרוב וממקור ראשון. צפו לביקור שלא ישאיר אתכם אדישים.

דלהי – רובנו נתחיל את ההרפתקה שלנו בהודו ממש כאן. הנחיתה בעיר העצומה הזו יכולה להיות הלם מוחלט אך גם יכולה להיות חוויה מיוחדת ובלתי נשכחת

הטאג' מאהל הוא המבנה המפואר והמפורסם ביותר בהודו, נמצא בעיר אגרה, מרחק נסיעה קצר מדלהי, ובעל היסטוריה מרתקת של סיפור אהבה מלכותי.

בוד גאיה היא עיר בצפון הודו והיא אחד המקומות הקדושים והחשובים ביותר בדת הבודהיסטית, ורבים עולים אליה לרגל.