מה קורה בהודו?

פושקר

meta description

מזג האוויר בפושקר
temperature icon 35°C
שדה תעופה קרוב

אג'מר

תחנת רכבת קרובה

אג'מר

מכל העיירות הקסומות שיצאו מסיפורי אלף לילה ולילה המרכיבות את ראג'סטן, פושקר היא כנראה המוכרת והמתויירת ביותר, והיא אולי לב ליבו של שביל החומוס. פושקר היא עיירה שנבנתה סביב אגם מלאכותי שנוצר במאה ה- 12, במקום בו לפי האמונה ההודית האל בראהמה, אחד משלושת האלים הגדולים בהינדואיזם שמט פרח לוטוס גדול לרצפה. בעקבות כך פושקר היא אחת מחמש הערים הקדושות ביותר בדת ההודית ומהווה מוקד עליה לתיירים מכל רחבי הודו ומכל העולם. כיום פושקר היא נווה מדבר תוסס, עיר שוק צבעונית עם מקדשים רבים, מרפסות המשקיפות על האגם והשוק, ואווירה שובה ומיוחדת. 

 

מתי להגיע לפושקר?

התקופה הנעימה ביותר לבקר בפושקר היא בין החודשים ספטמבר למרץ, בהתאם לעונה של שאר מדינת ראג'סטן המדברית. כשאפריל מתקרב, החום הכבד כבר מגיע והאזור יכול להפוך לסיוט. עומס החום יימשך עד יולי ויתחלף בגשמי המונסון. לכן, עדיף למקד את המסע באזור לחודשים הספציפיים האלה. בחודשי החורף נעים ביום אך עלולים להיות גשמים. 

איך להגיע לפושקר?

ראג'סטן נמצאת במדבר מישורי במרכז הודו, ופושקר נמצאת במרכז ראג'סטן, לכן זה פשוט ונוח ביותר להגיע אליה.

הגעה בטיסה – שדה התעופה הקרוב ביותר הוא בג'איפור (3 שעות נסיעה בערך).
רכבת – תחנת הרכבת הקרובה ביותר לפושקר נמצאת בעיר אג'מר, היא נמצאת במרחק של חצי שעה נסיעה מפושקר וניתן לעשות אותה בטוקטוק. רכבות מגיעות לאג'מר מכל רחבי הודו. 

סליפרים – הסליפרים היחידים שמגיעים ממש עד פושקר הם מדלהי, אודאיפור, ג'איסלמר והארידואר (ליד רישיקש). שאר הסליפרים מגיעים לאג'מר

לוקאלים – יש לוקאלים (אוטובוסים מקומיים) המגיעים לפושקר מכל רחבי ראג'סטן ודלהי, זוהי אופציה זולה בהרבה מאוטובוסים של תיירים, אבל לפני שאתם הולכים על נסיעה בלוקאל, בדקו כמה זמן נסיעה יש לכם מאיפה שאתם נוסעים, נסיעה בלוקאל עלולה להיות מתישה ביותר אם עושים אותה הרבה שעות. המזל הוא שפושקר נמצאת במיקום אסטרטגי במרכז ראג'סטן ולכן ניתן לעשות נסיעות בתוך ראג'סטן בלוקאלים. 

 

רגעים יפים של קסם מול אגם פושקר

אגם פושקר הוא הנקודה הפופולרית ביותר בעיר ובעל משמעות דתית, רוחנית ותרבותית מרכזית. על פי המסורת ההודית, האלה ברהמה ברא את האגם כאשר שמט מידיו פרח לוטוס גדול במהלך קרב עם שד מאיים. ההודים מאמינים שהרחצה במים הקדושים מבטיחה טיהור מחטאים ומקארמה. בעקבות כך פושקר היא אחת מחמש הערים הקדושות ביותר, ואחד ממוקדי העליה הגדולים בהודו. שיטוט באגם הוא חוויה מיוחדת וצבעונית, תוכלו לצפות בטקסים ובמנהגים של המסורת המיוחדת, לראות את ההשתקפויות של השמש המנצנצות על האגם. אל האגם מובילות 52 גהתות (מדרגות המובילות מהעיר אל גדות נהרות ואגמים באזורים קדושים בהודו), בכל אחת מהן, ישנה המולה והתרגשות של כל העולים לרגל המגיעים להתפלל ולבצע פולחנים באזור. מהצד השני של האגם, נמצא את השווקים והמקדשים המרכיבים את מרכז העיר.

המקדשים של פושקר ומקדש ברהמה

בפושקר, כיאה לעיר הודית קדושה, יש מעל 400 מקדשים, אך המיוחד שבהם הוא מקדש האל ברהמה. זהו המקדש היחיד בכל העולם המוקדש לאל הזה, שהוא האל הבורא ואחד משלושת האלים החשובים ביותר בדת ההודית. מדובר במקדש יפיפיה עם קירות מעוטרים בציורים צבעוניים וזהו יעד עליה לרגל חשוב ופופולרי מאוד בקרב ההודים. כניסה למקדש מלווה בתור ארוך, אך זו בהחלט חוויה מומלצת ומיוחדת.

אירועים מיוחדים בפושקר

פסטיבל ההולי – אי אפשר לדבר על פושקר מבלי לדבר על ההולי ולהפך. ההולי הוא אולי החג המוכר השמח והצבעוני ביותר בלוח השנה ההודי, הוא ממש פסטיבל. ההולי נחגג מדי שנה בחודש מרץ ומתאפיין במסיבות המתחילות בשעות הבוקר ונגמרות לקראת הערב. מסיבות מלאות בצבעים, אבקות צבע ומים שנזרקים מכל עבר על הפנים, הבגדים ולכל עבר, חגיגה של פעם בחיים. פושקר הוא אחד היעדים המוכרים ביותר להיות בהם בפסטיבל ההולי, בקרב הישראלים ובקרב ההודים. והחגיגות בו הן כנראה הגדולות ביותר, מסיבה ענקית במשך כל היום עם מוזיקת טראנס. יש כאלה שמעדיפים את זה ומגיעים לפושקר במיוחד לקראת ההולי, ויש כאלה שיעדיפו דווקא להיות במקומות השקטים יותר, בפושקר לא תמצאו שקט. 

דברים שכדאי לדעת על ההולי בפושקר:
– במהלך החג נהוג ללבוש בגדים לבנים שייצבעו בכל צבעי הקשת ויירטבו מהשפרצות הצבעים והמים, אותם תוכלו למצוא בקלות בכל החנויות שימכרו מלא בגדים לבנים לקראת ההולי.
– ביום של ההולי עצמו הרבה חנויות יהיו סגורות, מומלץ לקנות כל מה שאתם חושבים שתצטרכו מראש.
– כדאי לצאת להולי עם ציוד מינימלי כמה שיותר, עדיף בכלל להשאיר פלאפונים וארנקים בחדרים ואם הם עליכם אז מומלץ לעטוף אותם ולשמור עליהם טוב טוב. 
– בטיחות בהולי: בשנים האחרונות החלה להיות נפוצה אג'נדה של "לא אכפת לי, זה ההולי", בקרב הגברים ההודיים. הם שותים יותר מבדרך כלל, מתמסטלים יותר מבדרך כלל ומרשים לעצמם יותר מתמיד. היזהרו, בעיקר הנשים אך גם הגברים, לבנות מומלץ שלא להסתובב לבד, היו עירניים. אל תקחו אוכל ומשקאות מזרים. אם מישהו בכל זאת מגיע אליכם ומטריד, אל תחששו לעשות בלאגן, לצעוק, להיות אגרסיביים ולפנות למי שצריך – חברים או שוטרים שלרוב מסתובבים באזור.
– לבשו משקפי שמש כדי להגן על העיניים מהצבעים.

יריד הגמלים של פושקר – יריד הגמלים בפושקר הוא מבין החוויות המיוחדות שתוכלו לחוות בהודו. הוא קורה מדי שנה בסוף אוקטובר-נובמבר (התאריכים משתנים בהתאם למופעי הירח). במהלך שמונת ימי היריד מגיעים בעלי גמלים, סוסים וכבשים מכל רחבי הודו לסחור ולהציג בפני אלפי תיירים. בנוסף לעסקאות הסחר, מתקיימות במקום פעילויות משעשעות עבור התיירים – מרוצי גמלים מקושטים, מופעים, תחרויות של גידול שפמים, חבישת טורבנים ושלל מנהגים המאפיינים את ראג'סטן הססגונית. זהו אירוע פופולרי ביותר בעיר והוא פתוח לתיירים מכל העולם, הם אפילו מוזמנים להשתתף בתחרויות!

 

השוק בפושקר

פושקר ידועה בהרבה דברים המייחדים אותה, אחד מהם הוא ללא ספק השוק שמהווה חווייה מסחררת שיכולה לתפוס לכם זמן רב ומספר ימים. שוק זה הוא אחד מהשווקים הארוכים והצבעוניים ביותר, עם חנויות בגדים, תכשיטים, מזכרות ועוד. מה שהופך אותה ליעד הקניות המועדף בהודו, במיוחד על הישראלים שלימדו את הרוכלים המקומיים לאורך שנים רבות ליצור סחורה הקולעת לטעמנו הישראלי. בראג'סטן יש תעשיית טקסטיל גדולה ולכן ניתן לרכוש שם בגדים ובדים זולים. ישראלים רבים גם בוחרים אחרי הקניות בפושקר לשלוח חבילות לארץ.

 

מה עוד לעשות בפושקר?

מקדש הקופים – מקדש הקופים ממוקמם על גבעה ליד פושקר, מרחק נסיעה קצרה. למקדש ניתן לעלות ברגל, עליית מדרגות של כחצי שעה או ברכבל קצרצר. מהמקדש נשקף נוף מהמם, והוא מומלץ בעיקר לשקיעה.

ספארי כפרים – סוכנויות טיולים יכולות להציע טיולים מאורגנים של נסיעה במדבר ואירוח בכפרים מסביב לפושקר

"ים המלח" – במרחק של כשעה נסיעה מפושקר יש מחצבת מלח שהפכה להיות אטרקציה פופולרית מפני שבמקום נוצר מעין אגם מלאכותי המוקף במלח, מקום יפה, נווה מדבר מיוחד. מומלץ בעיקר בשקיעה

RAGHA CRAFT INDIAהחלפת כספים סוכן נסיעות+919414666927
SHREE NATH INTERNATIONALבגדים בדים ועוד+919414667126
DILIP BABU TEXTILE PVTבדים ובגדים+917742529259
סניף דואר מקומיסניף דואר+911452772022

לאן להמשיך מכאן?

לפניך מפה של האזור, אפשר לעבור בין מקומות בלחיצה פשוטה על הסמן במפה.
נעץ – היכן אתה נמצא כרגע.
ירוק – אם תרצה להמשיך למקומות בשביל החומוס.
כתום – אם תרצה להמשיך למקומות מחוץ לשביל.

פושקר היא עיר שוק צבעונית ותוססת במרכז הודו, עם מקדשים רבים, ואווירה שובה ומיוחדת, והיא ובהחלט לב ליבו של שביל החומוס.

תופתעו לגלות שבין הרי רכס ארוואלי, במדינת ראג'סטן, שוכנת עיר קטנה ויפה המוקפת אגמים ונראית כאילו יצאה מתוך אגדות אלף לילה ולילה. פירוש שמה של אודאיפור הוא "עיר הזריחה" והיא אחת מהערים הכי פופולריות בראג'סטן. העיר מפורסמת בעיקר בזכות האגמים, הארמונות היפים, נוף ההרים וקסם המזרח המלכותי ששוטף את העין בכל מקום אליו נסתכל.

ג'ודפור, העיר הכחולה, היא בהחלט עיר רג'אסטנית מיוחדת בלב המדבר ששווה ביקור, כאן תוכלו למצוא את כל המידע שתצטרכו על העיר ומה כדאי לעשות בה.

לעיר הזו יש היסטוריה מרתקת בעקבות מיקומה בלב מדינת ראג'סטן רצופת המלוכות והמאבקים, שהיוותה גם מקום מסחר בינלאומי חשוב. תמצאו בעיר מבנים היסטוריים רבים ומיוחדים בשילוב של עיר מפותחת, מודרנית וסואנת.

מאונט אבו, עיירת הנופש של רג'סטאן עם אגם פסטורלי, שמורות טבע ומסלולי טיול, תצפיות מדהימות ואקלים נוח במיוחד שאיכשהו עוד לא נטמעה בשביל החומוס.

בונדי, עיר עתיקה ומיוחדת ברג'סטאן עם מבצר מפואר, אגמים ובתים בצבע כחול על רקע החולות  המדבריים. זהו יעד מושלם למי שמחפש לצאת משביל החומוס ברג'אסטן.