מה קורה בהודו?

פרווטי וקאסול

עמק פרוואטי הוא עמק ירוק ויפיפה השוכן מסביב לנהר פרוואטי במחוז קולו שבמדינת הימצ׳ל פרדש בהודו.
הגעה: שדה התעופה הכי קרוב הוא בבונטר, מרחק של כשעה וחצי נסיעה מעמק פרוואטי. לבונטר אפשר לטוס בטיסות פנים משדות תעופה גדולים בהודו כמו דלהי.
בנוסף אפשר להגיע בסליפר מדלהי לקאסול, עיר הבירה של העמק.
הרבה מטיילים עושים את הדרך בין מנאלי לפרוואטי, שכן מדובר במרחק לא גדול (שלוש שעות נסיעה בערך) וניתן לעשות זאת במונית או באוטובוסים מקומיים.
עונה מומלצת: כמו כל הימצ׳ל פראדש, העונה המומלצת להיות בפרוואטי היא מאזור אפריל עד אזור אוקטובר- נובמבר. בין נובמבר לאוקטובר מאוד קר ואף מושלג, דרכים חסומות ועסקים סגורים.
*יש לקחת בחשבון שהעונה המומלצת כוללת את עונת המונסונים – מיוני עד ספטמבר בערך. לכן יש להערך לכך שעלול להיות גשום ועלולות להתבטל תכניות, דרכים עלולות להחסם על ידי גשמים ומפולות סלעים ועוד. אך אל דאגה, הגשמים לא פוגעים בחוויה של הרי ההימלאיה הקסומים.  הכפרים בפרוואטי הם המקום המושלם לשתות צ׳אי חם במרפסת בגשם מול ההרים המושלגים.
קאסול: מדובר בעיירה קטנה וסואנת המהווה את עיר הבירה של עמק פרוואטי. בקאסול יש מגוון של דאבות מקומיות ומסעדות מערביות, שוק עם סחורה מקומית וסחורה תיירותית, ובעיקר מגוון רחב מאוד של מסעדות עם אוכל ישראלי מגוון שלא ניתן למצוא במקומות אחרים בהודו (חומוסיה, סמי בורקס, פתיתים וקורנפלקס כריות!). בקאסול אין יותר מדי אטרקציות, היא שוכנת על הנהר השוצף ומול ההרים הירוקים, והאווירה הזו גורמת למטיילים ותרמילאים רבים להגיע ולהעביר שם מספר ימים או שבועות בין הבתי קפה ובמרפסות הגסטהאוסים.
בקאסול יש כספומט אחד שלעתים רבות נגמר בו הכסף. יש כספומט נוסף במניקרן – כפר במרחק כרבע שעה נסיעה, או שיש אופציה להוציא כסף בסוכנויות מטיילים שבקאסול.
-פולגה ויער הפיות: פולגה הוא כפר קטנטן ואותנטי הנמצא במרחק של כשעה- שעה וחצי נסיעה מקאסול. בכפר יש מספר לא גדול של גסטהאוסים, מלונות ומסעדות בין בתי העץ המקומיים הצנועים. בכפר יש אווירה קסומה ורגועה ששובה את הלב וגורמת למטיילים רבים בכל הגילאים להשאר בפולגה זמן רב. ניתן לבלות את הימים פשוט בין המסעדות והמרפסות בגסטהאוסים, מול הנוף הרחב של העמק וההרים המושלגים, או לצאת לאחד מטיולי היום שמסביב, או בשוטטות ביער הפיות.
יער הפיות כשמו כן הוא – יער ירוק וקסום שנראה כמו מסרט של דיסני. מדובר ביער ענק עם שבילים אינסופיים שניתן לחקור ולטור אותו בלי סוף. מומלץ לצאת לטייל ביער עם נשנושים, ספר, שמיכה לשבת עליה, משחקים ופשוט לבלות בו שעות. ניתן גם למצוא מקומות ספציפיים שאפשר להגיע אליהם ביער – הנחל והמפלונים הקטנים הקרובים לפולגה (כרבע שעה הליכה מהכפר), טיפוס ל bhandak thatch – מרעה גדול ורחב עם נוף של 360 מעלות להרים. (הטיפוס אליו מאתגר ולוקח כשלוש שעות).
מפולגה ניתן גם ללכת ברגל למספר כפרים הנמצאים במרחק הליכה:

קיריגנגה: מעין כפר – קבוצה קטנה של אוהלים עם מעט מאוד אוכלוסיה מקומית. ניתן למצוא אוהלים שאפשר ללון בהם ואוהלים המהווים "מסעדה". בנוסף בקיריגנגה יש מעיינות חמים (בטמפרטורה גבוה מאוד). לקיריגנגה ניתן להגיע בטיפוס בלבד הלוקח כ 5-6 שעות מפולגה. הנופים מהעליה ומהכפר עצמו מדהימים, ויחד עם המעיינות החמים והאווירה בקירגנגה בסוף הם שווים את העליה המאתגרת.
קלגה: כפר קטן ופסטורלי במיוחד הנמצא במרחק של כ 45 דק הליכה קלילה מפולגה. ניתן גם להגיע במונית אך בכל זאת נדרש טיפוס קטן במדרגות שלוקח כרבע שעה. הכפר הוא בעיקר תיירותי, עם מעט אוכלוסיה מקומית ומבחר יחסית גדול של מקומות לינה ומסעדות. כפר מקסים יפה ושקט, מאוד נעים להסתובבות ושוטטות. גם מקלגה ניתן לצאת לשוטטויות קסומות ביער, למצוא פינה שקטה לשבת בין העצים הגבוהים והמשטחים הירוקים ולהשקיף על הכפר הקטן בתוך העמק הרחב בהרים המרהיבים.
טוש: טוש הוא כפר מעט יותר גדול. הוא נמצא בצד המקביל של העמק מפולגה וקלגה, הנוף שנשקף ממנו מעט שונה ומדהים ביופיו! לטוש ניתן להגיע במונית מהכביש הראשי בעמק. בנוסף הוא נמצא במרחק של כשעה וחצי הליכה מפולגה. בטוש יש מגוון של מסעדות וגסטהאוסים המשקיפים לנוף המהמם ואפשר לבלות זמן רב בשהייה מול הנוף. ובנוסף, גם מטוש ניתן לעשות לא מעט טיולי יום:
יש מפלים במרחק של כחצי שעה הליכה מהכפר. (טיפוס כמובן)
אם ממשיכים עוד כשעה הליכה אחרי המפלים (הכל במגמת טיפוס כמובן). מגיעים לעמק קוטלה – מרחבי מרעה פתוחים ירוקים ויפים עם חיות בר מול נהר שוצף, ומעט אוכלוסיה מקומית. לקוטלה ניתן להגיע להעביר כמה שעות בכיף בשמש מול הנופים, או שאפשר לישון שם. (מספר מצומצם של מקומות לינה הנעים בין אוהלים לבונגלואים מעץ). 

 

פולגה, קירגנגה, טוש, קלגה הם כפרים הנמצאים באותו אזור של עמק פרוואטי והם במרחק הליכה אחד מהשני. ניתן ליצור ביניהם מסלולי טיול משתנים. אפשר להעזר באוכלוסיה המקומית, לוודא שכל הדרכים פתוחות, להשתמש באפליקציות ניווט ולעשות זאת באחריות. 

 

יש בעמק פרוואטי כפרים נוספים שקטים ופסטורליים בין ההרים שגם כן לא כדאי לפספס

גראהן: כפר קטנטן המונה כ 60 משפחות בלבד. לכפר ניתן להגיע בהליכה (לא פשוטה) מקאסול הלוקחת כ 3-4 שעות. או לקחת מונית שתקרב לכפר אך עדיין נדרש טיפוס מעט מאתגר בסוף שלוקח בין 40 דקות לשעה. האווירה השקטה והקסומה בכפר והנופים הנשקפים ממנו בכל כיוון שווים את הטיפוס. כיאה לכפרים בעמק פרוואטי, גם מסביב לגראהן יש יער וטבע מרשים ונגיש שאפשר פשוט לשוטט. 

מאניקרן: כפר קרוב לקאסול במרחק של רבע שעה נסיעה בלבד. הכפר סואן ונמוך יחסית (לא בתוך ההרים) ולכן הוא פחות שקט ופסטורלי, אך נחמד מאוד להגיע אליו לכמה שעות. בכפר יש מקדש גדול ומפורסם בהודו והוא מהווה נקודת עליה פופולרית בקרב אוכלוסיה הינדית וסיקית. מאוד מעניין וצבעוני. בנוסף בכפר יש שוק וכספומט. 

מלאנה: כפר יוצא דופן בעמק פרוואטי (ובכלל). מדובר באוכלוסיה מסוגרת מאוד בעלת מקורות שונים משאר הכפרים. בעקבות כך יש להם אמונות ומנהגים שונים. איסור חמור ביותר הוא לגעת בהם! הם מאוד יכעסו אם זה יקרה וזה עלול להוביל לתגובות לא נעימות בכלל. נאמר על אנשי מלאנה שהם לא נחמדים לתיירים. הכפר יפה ומעניין לפגוש בו ועל כן הרבה מטיילים בוחרים להגיע ליום או יומיים. (הלינה היא מעט מחוץ לכפר). 

אלו הכפרים היותר מוכרים ופופולריים בקרב התיירים (והישראלים בפרט). כמובן שיש עוד כפרים בעמק פרוואטי שהם יפים ושווה להגיע אליהם.
עמק פרוואטי הוא אזור יפה, מדהים ונעים שאפשר לבלות בו ימים רבים באותם מקומות מוכרים או למצוא כל הזמן מקומות חדשים.
העמק מושך אליו מטיילים מסוגים רבים – תרמילאים, משפחות, זוגות ועוד, והוא מהווה מקום שהרבה מטיילים חוזרים אליו שוב ושוב. 

כתבות נוספות

כללי

חבילות אירוח בהודו

אנו נקח אתכם למקומות מיוחדים מחוץ לשביל המטיילים, להכיר תרבויות שונות סגנון חיים אחר, לטעום מאכלים מסורתיים ולהנות מהודו האותנטית טיול מאורגן מכל יעד מוכר

קרא עוד »
כללי

מילון מונחים למטייל בהודו

מילון מונחים למטייל בהודו, למטיילים בהודו זמן רב, יש שפה משלהם, לפעמים היא לא ברורה כשמוסיפים כל מיני מילים, רק למי שמטייל בהודו, ריכזנו עבורכם

קרא עוד »