מה קורה בהודו?

יעדים עיקריים בהודו

מה קורה בהודו?

התיק כבר ארוז? התחלת לקרוא ולהכיר את כל היעדים שמחכים לך? זה בכלל לא משנה אם החלטת לצאת לבד למסע, או אם כל החברים יוצאים יחד איתך. דבר אחד בטוח – זו הולכת להיות בין החוויות המשמעותיות בחיים, אם לא המשמעותית והמיוחדת ביותר.
אבל גם במקום הכי רחוק וזר בעולם, כולנו צריכים לפעמים להרגיש גם את הבית. במשך עשרות שנים, ישראלים חרשו את הודו וחזרו עם סיפורים וחוויות שעברו לדורות הבאים. המסורת הזו יצרה מוקדים שהפכו לפופולריים במיוחד אצל הישראלים. עם הזמן, גם ההודים יישרו קו והיום, לאורך כל המוקדים האלה שיוצרים את מה שנקרא "שביל החומוס", נוכל למצוא מגוון מסעדות, גסטהאוסים ואטרקציות ידידותיות לישראלים ולעתים קרובות אפילו אנשי צוות הודיים שמדברים עברית, או ישראלים שעברו לחיות במקומות האלו.
אנחנו אישית, תמיד ממליצים לטייל הישראלי לגוון ולאפשר לעצמנו להיפגש עם תרבויות אחרות והעולם הייחודי של הודו בלי להיצמד כל הזמן להוויה הישראלית. מצד שני, גם אנחנו אחרי כל כך הרבה שנים של מסעות במדינה, עדיין אוהבים לחזור למקומות המוכרים ולהרגיש את הבית. אלו כמה מהנקודות המרכזיות של שביל החומוס לכל אורך תת היבשת – מצפון לדרום.


מתחילים את המסע בצפון? כדאי לנחות בדלהי

עיר הבירה של הודו היא השער אל צפון המדינה. כדאי אבל לקחת בחשבון – זו לא הולכת להיות נחיתה רכה במיוחד, העיר עמוסה מאוד, יש בה עוני רב, והיא יכולה להיות מבהילה מאוד במבט ראשון. מצד שני, אין דרך טובה יותר לקבל את כל מה שהודו כוללת במכה אחת. שלל השווקים והבזארים, המסעדות המעולות וחיי הלילה התוססים יעזרו לך להיכנס לאווירה. מומלץ להקדיש לדלהי כמה ימים כדי לחוות אותה גם, אולי לא ישר בנחיתה, אבל אחרי הכל היא הבירה של הודו וחלק בלתי נפרד מהמסע במדינה.


לנוח ולהרגע בהימצ'ל פראדש – דראמסללה, מנאלי, פרוואטי

דרהמסלה
דרהמסלה והכפרים הסמוכים לה – מקלודגאנג', דרמקוט ובאגסו הם יעדים אהובים במיוחד על הישראלים. כאן גם זמין לך בית חב"ד שאפשר לחגוג בו את החגים ולקבל סיוע עם כל בעיה. דראמסללה והכפרים הם השילוב המושלם בין כפרים קטנים ופסטורליים בהרים, סדנאות וקורסים במגוון ענק, טבע וטיולים, אוכל טעים מכל הסוגים, ומפגשים מעניינים עם ישראלים, הודים, ותיירים מכל העולם.


מנאלי
מנאלי היא עיר בצפון הודו המחולקת לניו מנאלי ואולד מנאלי. אולד מנאלי היא חביבת הישראלים, מדובר בעיירה קטנה ונעימה עם מסעדות ובתי קפה מודרניים, מקומות לינה נעימים, חנויות, וכל זה בתוך הטבע המדהים והמטורף של צפון הודו. ישראלים מתים על מנאלי ובעיקר נהנים להעביר שם את הזמן ברוגע, לצאת לטיולים קצרים או ארוכים ולטבול במעיינות ובנחלים בסביבה. במנאלי יש בית חב"ד וגם את הבית הישראלי המארחים ישראלים באהבה ועוזרים בכל בעיה.


עמק פרוואטי
עמק פרוואטי בהימצ'ל פראדש הוא גם בין היעדים האהובים ביותר על ידי הישראלים. כשמדובר בכפרים קטנים ופשוטים הפזורים בין ההרים הירוקים, היערות הקסומים והנחלים הצלולים ממי השלגים איך אפשר שלא להתאהב במקום. בפרוואטי המטיילים שותים צ'אי במרפסות באוויר ההרים הצונן, יושבים לצד הנהר בקאסול, נאבדים ביער הפיות מעל פולגה ומדלגים בין הכפרים המדהימים. בקאסול יש בית חב"ד ובפולגה יש את הבית היהודי שמארחים ישראלים באהבה ועוזרים בכל בעיה. 

 
להצפין עוד יותר ללדאק וקשמיר:
לדאק היא מדינה מיוחדת במינה בצפון הודו שניתן להגיע אליה בתקופה קצרה בשנה בלבד, וכשזה קורה רוב המטיילים הישראלים לא מוותרים עליה. מדובר במדבר מרהיב בגובה רב עם מסלולי טיול יפיפיים, פסגות מושלגות ונחלים צלולים וכל זה בתוך מדינה טיבטית בודהיסטית עם תרבות עתיקה ומיוחדת.
קשמיר היא מדינה בצפון הודו הגובלת בלדאק ובהימצ'ל פראדש וידועה בזכות הטבע המרהיב שבה. תוכלו לצאת לטיולי יום במרחבים המדהימים, לשבת על שפת הנחל בכפרים הקטנים, לצאת לטרקים מאתגרים או לישון בבתי סירה על אגם פסטורלי. חשוב לציין שיש אזהרת מסע לקשמיר וכל אחד יעשה את שיקוליו אם הוא בוחר ללכת לקשמיר.

יורדים למרכז דרך רג'סטאן
כשמדברים על רג'אסטן אי אפשר שלא לדבר על פושקר, מעוז הישראלים בהודו. מדובר בעיר קטנה עם שוק צבעוני וסואן, מסעדות וגסטהאוסים שקטים בקרבת אגם קטן הקדוש בדת ההינדואיסטית. פושקר היא בין המקומות המומלצים ביותר בהודו לקניות מפני שיש שם מפעלים רבים, ובנוסף בין המקומות המומלצים לחגוג את חג ההולי.
בנוסף לפושקר, יש ערים נוספות מעניינות לא פחות שהישראלים החלו לחקור ברגאסטן, שמכונות על שם הצבעים בהם מאופיינת הבניה בכל אחת מהן  – ג'ייפור (העיר הורודה, והיא גם עיר הבירה), ג'ודפור (העיר הכחולה), אודייפור (העיר הלבנה) וג'ייסלמאר המדברית והמבודדת (העיר הזהובה)


מסע לערים הקדושות של הודו
התרבות ההודית היא עתיקה ומעניינת עם סיפורים רבים ומיתולוגיה ארוכת שנים, יחד עם היותה של הודו מדינה עצומה בגודלה, ניתן להבין למה למקומות רבים בהודו יש חשיבות דתית וקדושה בדת ההינדואיסטית או הבודהיסטית. מלבד פושקר עם האגם הקדוש שבה, רישיקש וורנאסי הן דוגמא לערים קדושות הידועות לישראלים ומציעות מאות מקדשים, אווירת קדושה מחשמלת ונופים מהממים על גדות הגנגס. עבור ישראלים, מחכים עשרות מסעדות, גסטהאוסים ומדריכים שמותאמים לקהל הישראלי וסביר מאוד להניח שגם יהיה קל מאוד למצוא אנשים נוספים לטייל איתם.


דרומה אל החופים של גואה וגוקרנה
גואה, גואה. בטח שמעתם כבר את השם הזה בעבר. המדינה הקטנה בדרום הודו נמצאת כולה על קו החוף ואהובה על הישראלים במיוחד. עיירות חוף רבות פזורות לכל אורכה. המוקדים המוכרים ביותר בשביל החומוס הם ארמבול – עיירה קטנה עם מסעדות מערביות ו"ישראליות", בית יהודי המארח ישראלים באהבה, ברים עם מוזיקה חיה, הופעות וירידים על החוף ואירועים כל יום. פאלולים היא עיירה נוספת בדרום גואה בה תמצאו בית חב"ד, מסעדות, חוף נקי ורגוע יותר ובכללי אווירה רגועה ושקטה יותר. גואה ידועה גם בזכות המסיבות הענקיות שבה, הפקות ברמה בין לאומית עם אורחים ואמנים בין לאומיים. את אלה אפשר למצוא בעיקר באנג'ונה, וגאטור – עוד עיירת חוף עם אווירה פחות שקטה ורגועה ומוזיקת טראנס כל היום והלילה. מתאים למי שמחפש את זה, בהתאם למועדוני הענק והרמה הגבוהה באנג'ונה גם הלינה יותר יקרה.
אם ממשיכים דרומה מגואה מגיעים למדינת קרנטקה ולעיירה גוקרנה, שלידה נמצאים החופים קודלי ביץ' ואום ביץ'. שני חופים אהובים במיוחד על ישראלים במשך שנים רבות. בקודלי ביץ' אפשר למצוא מקומות לינה מגוונים וגם בתי מלון ברמה גבוהה יחסית ומסעדות מערביות, בעוד שבאום ביץ' הלינה היא לא ברמה גבוהה ומתאימה יותר לתרמילאים המחפשים אווירה דומה לסיני.
בחופים האלו לא תמצאו מסיבות ואירועים אלא אווירה רגועה ושקטה בלבד על החוף, ג'אמים, ג'אגלינג, מטקות, שש בש ומשחקי שולחן, שיחות עמוקות וטיולים בג'ונגל לחופים הסמוכים. לא צריך יותר מזה.


האמפי
העיירה הזו, שגם נמצאת במדינת קרנטקה בדרום הודו, נראית כאילו יצאה מתוך כוכב אחר וידועה ביופי המרהיב והמיוחד שבה. האמפי היא בית למאות מקדשים, חורבות עתיקות ונוף טרופי קסום. זה יעד מושלם לטיולי אופנועים, שיט על הנהר ובילוי עם עוד ישראלים שעוברים בה באופן קבוע. ברוב המסעדות, נוכל ליהנות לצד התפריט ההודי העשיר גם מאוכל ישראלי.


קהילה ישראלית חיה בוואטה קנאל
וואטה, המכונה "הצפון של הדרום" מפני שמדובר בעיירה קטנה וגבוהה בין ההרים והעננים ולכן מזכירה את נופי צפון הודו, היא עיירה במדינת טאמיל נאדו שבדרום הודו. המטיילים הישראלים לקחו את רעיון שביל החומוס לשלב הבא בוואטה. המקומיים מציעים דירות להשכרה וישראלים רבים בונים שם ממש קיבוץ קטן, עם אווירה ישראלית. זה המקום המושלם ליהנות מארוחות שבת משותפות, לצאת לטיולים בנופים המהממים באזור ולהרגיש הכי קרוב לבית שרק אפשר.


אורוויל:
אורוויל הוא ישוב עירוני בטאמיל נאדו שבדרום הודו, שהוקם בשנות השישים ומתקיים כמרכז רוחני וישוב אקולוגי קהילתי. באורוויל יש פעילויות רבות, התנדבויות, חוגים, סדנאות, קורסים, טיולים ועוד. יש שם קהילה של אנשים מכל העולם הכוללת כמה ישראלים שחיים שם והיו חלק מתהליך ההקמה, לכן אורוויל מוכרת לישראלים ומהווה מקום פופולרי בשביל החומוס. 


קראלה:
המדינה קראלה בדרום הודו החלה להיות יותר פופולרית בקרב הישראלים. היא מאוד מגוונת ומציעה חופים סלעיים וטרופיים ועיירות שקטות סביבן, מזג אוויר ונופים טרופיים ובעיקר ידועה קראלה במבחר הענק של אשראמים וריטריטים הנמצאים בה. 

רוצה ללמוד עוד על שביל החומוס ולקבל המלצות על המקומות הכי שווים לישראלים? מזמינים אותך לפנות אלינו עוד היום ונחזור אליך עם כל המידע.