מה קורה בהודו?

חגים ומועדים בהודו

מה קורה בהודו?

תאריכים של חגים הודיים וחגי ישראל לתכנון נכון וחכם של הטיול בהודו

בשנים האחרונות, בעיקר מאז הקורונה, התיירות ההודית ברחבי הודו עלתה והתעצמה ובכל מקום שמגיעים אליו פוגשים תיירים מקומיים. מפגשים אלו יכולים ליצור חוויות מיוחדות ומעניינות ביותר.
כך קורה, שבחגים הודים ומועדים ספציפיים יש עומס באתרי התיירות והנופש ולפעמים קשה למצוא מקומות לישון בהם בספונטניות.
אתם מוזמנים להכנס לאתר שלנו ולמצוא מידע על מוקמות לינה מסוגים שונים בכל הודו ואפילו ליצור קשר מראש ולשלוח הודעת וואצאפ.
מידע כללי על לינה בהודו .
אנחנו כאן כדי לעזור לכם, נשמח לקבל עדכונים לגבי חגים/ימים מסויימים בהם פחות מומלץ להגיע ליעדים מסויימים, לקבל עדכונים על תאריכים שלא צויינו בלוח השנה שלנו וכו'.

החגים ההודיים המרכזיים

ההולי הוא אולי הפסטיבל הגדול והמוכר ביותר בהודו, והוא נחגג יום אחרי ליל הירח המלא בחודש הפהאלגונה ההודי (מתישהו סביב מרץ) והוא מסמל את סוף החורף ותחילת האביב וניצחון הטוב על הרע.

מקורות החג כוללים כמה גרסאות וסיפורים מהמיתולוגיה ההודית, אבל בגדול הן כולן כוללות את כך שהאל וישנו הציל את אחד מסוגדיו המסורים מעונש מוות של התלקחות בלהבות, ולכן ערב לפני החג נהוג להדליק מדורות. ביום החג עצמו המקומיים הולכים להתפלל במקדשים ומוציאים את פסלי האלים החוצה, שרים ומהללים אותם.

אך המנהג הגדול והמוכר ביותר בחג ההולי, שהופך אותו לפסטיבל ענקי וצבעוני ומושך תיירים רבים, הוא מסיבות רחוב המוניות עם מוזיקת טראנס, מלאות באבקות צבע והשפרצות מים לכל עבר. זוהי אווירה שמחה ומשוגעת, ובהחלט חוויה של פעם בחיים שלא כדאי לפספס, אך חשוב מאוד גם להיות מודעים לצדדים הפחות טובים של ההמולה ולא להיות שאננים.

אז מה כדאי לקחת בחשבון?
– במהלך החג נהוג ללבוש בגדים לבנים שייצבעו בכל צבעי הקשת, אותם תוכלו למצוא בקלות בכל החנויות לקראת החג. 

– ביום ההולי עצמו כנראה שרוב החנויות יהיו סגורות, מומלץ לקנות כל מה שאתם חושבים שתצטרכו מראש.

– כדאי לצאת לחגיגות ההולי עם ציוד מינימלי כמה שיותר, עדיף בכלל להשאיר פלאפונים וארנקים בחדרים ואם הם עליכם אז מומלץ לעטוף אותם טוב טוב מפני המים והצבעים ולשמור עליהם טוב מפני גניבות. 

בטיחות בהולי: בשנים האחרונות החלה להיות נפוצה אג'נדה של "לא אכפת לי, זה ההולי" בקרב הגברים ההודיים. הם שותים יותר מבדרך כלל, מתמסטלים יותר מבדרך כלל ומרשים לעצמם יותר מתמיד. היזהרו! בעיקר הנשים, אך גם הגברים. מומלץ לבנות שלא להסתובב לבד. היו עירניים לכם ולחברים שלכם, אל תקחו אוכל ומשקאות מזרים. אם מישהו בכל זאת מגיע אליכם ומטריד, אל תחששו לעשות בלאגן, לצעור, להיות אגרסיביים ולפנות למי שצריך – חברים או שוטרים (שיסתובבו הרבה בחגיגות ההולי)

– כדאי ללבוש משקפי שמש להגן על העיניים

– אם תמרחו את עצמכם בשמן קוקוס לפני החגיגות אז יהיה יותר קל להוריד את הצבעים אחר כך.

– כאשר תבחרו איפה תרצו לחגוג את ההולי, מומלץ להזמין מקום מראש או להגיע כמה ימים לפני כדי להבטיח את מקומכם ולא לדחות את זה לרגע האחרון בו בדרך כלל כל החדרים מתמלאים.

איפה כדאי לחגוג את ההולי?

חגיגות ההולי יצויינו ברחבי הודו בהמון יעדים, אך יש מקומות מומלצים במיוחד בהם החגיגות יותר גדולות ושמחות.

פושקר: אי אפשר לדבר על ההולי בלי לדבר על פושקר, וכנ"ל גם להפך. זהו המקום בו החגיגות הן ללא ספק השמחות ביותר, הן פשוט מסיבה אחת ענקית שמתחילה בצהריים מוקדם ונגמרת בערב. בחגיגות בפושקר משתתפים מאות אנשים, וביניהם תמיד המון ישראלים. החדרים נתפסים בהולי בפושקר ומומלץ לכם לדאוג לחדר מראש. החגיגות בפושקר הן מסבית טראנס אחת ענקית ברחוב, הן אינטנסיביות וכדאי לדעת אתזה. מי שמחפש חגיגות רגועות יותר, פושקר זה לא המקום, ואפשר ללכת למקומות אחרים.

ג'ייפור ואודייפור: הן גם ערים ברג'אסטן בהן חגיגות ההולי המוניות ושמחות

רישיקש: רישיקש היא עוד יעד מועדף על תיירים לחגיגות ההולי. זהו מקום קדוש בהודו והחגיגות שם שמחות ביותר, צבעוניות וחגיגיות, אך רגועות יותר מבפושקר וזה נחשב למקום יחסית רגוע לבנות.

ורנאסי: אם אתם מחפשים למצו את החגיגות הכי אותנטיות ו"הארדקור" של ההולי, אז ורנאסי היא המקום בשבילכם. בעיר הכי קדושה בהודו תוכלו לצפות באוכלוסיה מקומית אותנטית ואנשי דת הדוקים נהנים מחגיגות של צבע ומים, מתפללים ברחובות ובמקדשים. ורנאסי היא לא מקום בשביל כל אחד, לצד החגיגות והצבעוניות תפגשו שם בעוני ולכלוך רב, באותנטיות שיכולה להכניס לשוק, אך גם תזכו במפגשים מרתקים עם אנשים מכל רחבי המסורת ההודית, ותקבלו הצצה לתרבות ולמקורות של ההיסטוריה המרתקת הזו.

– בסרנה: ברסנה היא עיר הנמצאת במדינת אוטר פראדש (המדינה בה נמצאת ורנאסי) והיא ידועה בהיותה מקום הולדתה של ראדהה, בת זוגו של האל קרישנה (שהוא גלגול של האל וישנו ממקורות החג). בעיר הזו חגיגות ההולי הן שמחות וייחדיות, ומנהג נפוץ שם הוא שנשים מכות את הדברים בשובבות.

גואה: חגיגות ההולי קורות בשלהי העונה של גואה, כשכבר יש פחות אנשים, אבל בגואה תמיד שמח. בנוסף, בגלל שבגואה האוכלוסיה היא נוצרית ברובה, החגיגות מתמקדות בעיקר ביציאה לרחובות, ריקודים וזריקת צבעים, או בקיצור, בכיף :)

–  האמפי: חגיגות ההולי בהאמפי הן תהלוכה שמחה עם צבעים, מוזיקה וכלי נגינה

המיין בזאר, דלהי: המיין בזאר בדלהי צבעוני, רועש ושמח מטבעו, ובחגיגות ההולי אפילו יותר.

חג הדיוואלי, פירוש מילולי – "שדרת האור" נחגג ביום מולד הירח הראשון של החודש השמיני בלוח השנה ההודי, שיוצא בסביבות אוקטובר-נובמבר, במטרה לציין את התגברות האור על החושך וניצחון הטוב על הרע.

לפי המיתולוגיה ההודית, סיטה, אשתו של האל והמלך ראמה, נחטפה על ידי רוואנה, מלך השדים, אז ראמה גייס את משרתו הנאמן האנומן (האל הלוחם עם ראש הקוף) וצבעו החזק להציל את סיטה מממלכתו של רוואנה בלנקא (היום סרי לנקה). כל מאמיניו המסורים של ראמה סימנו לו את דרכו בפנסים ואורות כדי שידע איך לחזור הביתה. בעקבות כך החלו חגיגות הדיוואלי נמשכות כחמישה ימים ובהן מקשטים את הרחובות והעסקים באורות, מדליקים אינספור זיקוקי דינור ונפצים לאורך כל הלילה, ומפריחים עששיות המקשטות את השמיים.

תרגום מילולי – "הלילה הגדול של שיווה". בלילה הזה מזמנים את האנרגיה של האל שיווה המובילה לצמיחה והתחדשות, והוא נחגג בסביבות פברואר – מרץ, בקרבת ההולי.

החג נחגג כדי להלל את שיווה על כך שהציל את היקום באמצעות שתיית רעל שיצא מהים ואיים להשמיד את היקום כולו. שיווה הוא היחיד שיכל לשתות אותו ולהציל את העולם בזכות התכונות היוגיות שלו. לפי האגדה, בעקבות שתיית הרעל גרונו של שיווה הפך להיות כחול ומאז הוא תמיד בצבע כחול.

שיווה הוא האל האהוד ביותר מבין האלים בהודו ומיוחסים לו תכונות וכוחות רבים. הוא הסמל להתחדשות ומחזוריות בטבע ובנו, הוא האל "ההורס" המסלק את הישן, את האנרגיות השליליות וכל מה שעבר זמנו, ומפנה מקום לאנרגיות טובות, להתחדשות ולצמיחה.

מנהגי החג – מוקדם בבוקר קמים המאמינים לפקוד את המקדשים של שיווה ולצבע טקסים מסורתיים סביב השיוולינגם (פסל של איבר קדוש של שיווה הנמצא במקדשים), מתפללים, שרים ורוקדים, טובים במקור מים קדוש, בעדיפות לנהר הגנגס (לכן חגיגות החג גדולות במיוחד במקומות היושבים על הגנגס לדוגמא ורנאסי ורישיקש).

יום העצמאות של הודו נחגג כל שנה ב 15 באוגוסט מאז שקיבלה הודו את עצמאותה בתאריך זה בשנת 1947 מהשלטון הבריטי. זהו יום שמח במיוחד בכל רחבי הודו, ראש הממשלה נושא נאום וסוקר את הישיגה של האומה ההודית לאורך השנה שלחפה, הרחובות נצבעים בצבעי הדגל, עפיפונים עפים באוויר ומסמלים את החופש והעצמאות, והחגיגות רבות. ביעדי המסיבות – עמק פרוואטי וגואה, דראמסללה, רישיקש, פושקר, כנראה שיהיו מסיבות גדולות לרגל המאורע.

חגים ישראליים:

לכל הישראלים שנמצאים בהודו בתקופה החגים, להלן רשימה של בתי חבד בהודו, ניתן בקלות ליצור קשר עם כל סניף ולקבל פרטים אודות החג.

טיול בהודו לרוב הוא ארוך, בין אם הוא נע מתקופה של חודש עד לכמה חודשים טובים ואף לשנה ויותר, לרוב השהייה בהודו תכלול חגים ומועדים

 שלנו כישראלים. בד"כ מטיילים בוחרים מראש היכן הם רוצים להיות בחגים. הבחירות לרוב מושפעות ממיקומי בתי חבד, או מהיותם של מקומות עמוסים יותר או פחות, בתוך או מחוץ לשביל החומוס. 

יש הרבה אופציות איפה להיות בחגים ואתם מוזמנים לפנות אלינו בוואצאפ ולהתייעץ בכל שאלה. לעתים גם קשה לעקוב אחר החגים בישראל מרחוק, לכן ריכזנו לכם אותם בלוח השנה פה.

"ידע זה כח, באמצעות הידע שאנו משתפים באתר הזה,

תהפכו את הטיול שלכם לקל ופשוט"