מה קורה בהודו?

קשמיר

meta description

מזג האוויר בסרינגאר
temperature icon 16°C
שדה תעופה קרוב

סרינגר

תחנת רכבת קרובה

סרינגר

קשמיר, המכונה בפני רבים בהודו "גן עדן עלי אדמות" או פשוט גן העדן של הודו, היא בהחלט בין המקומות היפים ביותר שתוכלו להגיע אליהם בהודו, ובעולם בכלל. מדובר במדינה הררית בהרי ההימלאיה עם נופים עוצרי נשימה של עמקים ירוקים אינסופיים בין ההרים, אגמים בצבעי טורקיז בוהקים ונוצצים בשמש, פסגות מושלגות, הרים, יערות עבותים, סוסי פרא מתרוצצים במרחבים ועוד. זהו נוף שאי אפשר לתאר אותו במילים.

יעדים מרכזיים

קצת היסטוריה ומידע שחשוב לדעת

אזור קשמיר הוא אזור שנוי במחלוקת בצפון הודו המצוי על הגבול של הודו עם פקיסטן, והיה שייך לה בעבר. כחלק מחלוקת הודו בשנת 1947 האזור שייך באופן רשמי להודו אך מאז ההכרזה הזו היו מספר נסיונות כיבוש של האזור על ידי פקיסטן שלא צלחו, לכן יש בו נוכחות צבאית הודית גדולה ומורגשת, שיוצרת עוינות מצד האוכלוסיה המקומית המוסלמית ברובה, מה שהופך את האזור לטעון ומורכב.

קשמיר גובלת במחוזות לדאק, הימאצ'ל פרדש ופנג'אב.

שמה המלא של מדינת קשמיר הוא בעצם ג'אמו וקשמיר, ויש בה שני אזורים – האזור של ג'אמו שהיא עיר הודית גדולה וסואנת עם זיהום אוויר, לחות וחום קשים במיוחד, האזור השני הוא האזור של חבל קשמיר. בחבל קשמיר יש את עיר הבירה סרינגר שבה נמצא אגם פסטורלי בשם דאל לייק ובו עוגנים בתי סירה. כמו כן ישנם עמקים יפהפיים כמו עמק ארו המדהים ובו כפרים קטנים, טרקים לאגמים וקרחונים. המרחק בין ג'אמו לסרינגר הוא בערך 6 שעות ועלול לקחת גם יותר (תלוי בפקקים ובמחסומים המשטרתיים)

בעבר, ג'אמו, קשמיר וחבל לדאק היו מדינת איחוד טריטוריאלית אחת בהודו, שהיה לה ממשל אוטונומי וחוקה משלה, עד שבשנת 2019 הוחלט להפריד את המדינה לשניים – מדינת ג'אמו וקשמיר, ומדינת לדאק, ובוטל מעמדן האוטונומי. חשוב לדעת שהסים המקומי שעובד בכל רחבי הודו אינו תקף לאיזורים אלה ויש לקנות סים מיוחד. 

אזהרת מסע לקשמיר!!

כבר לפני יותר מעשרים שנה משרד החוץ הישראלי הכניס את קשמיר לרשימת האזורים שקיימת בהם אזהרת מסע למטיילים ישראלים בשל המתיחות באזור ובשל העובדה שהאוכלוסיה היא מוסלמית. עובדה זו קיימת מאז ועד היום, חשוב לדעת אותה ולקחת אותה לתשומת לבכם ולעשות את השיקולים בהתאם. יש לציין שלמרות אזהרה זאת עדיין מטיילים רבים בוחרים להגיע ולטייל במקום היפיפה והמיוחד הזה.

איך להגיע לקשמיר?

קשמיר היא מדינה צפון מערבית רחוקה ומבודדת בהודו ולרוב יהיה ארוך ומסורבל להגיע אליה באופן קרקעי, אך אפשרי, רק צריך להאזר בסבלנות.

טיסה פנימית – זוהי הדרך הנוחה והמהירה ביותר להגיע לקשמיר המרוחקת, במיוחד עבור מי שאינו מגיע מיעדים במדינות השכנות – לדאק, הימאצ'ל פרדש ופנג'אב. יש שדות תעופה גם בג'אמו וגם בסרינגר, הערים הגדולות באזור.

רכבת – גם בג'אמו וגם בסרינגר יש תחנת רכבת, אך רכבות ישירות מערים גדולות צפוניות כמו דלהי, אמריצר וצ'אנדיגר יגיעו רק עד לג'אמו ומשם צריך להחליף רכבת לסרינגר או לנסוע במונית.

אוטובוסים וסמי סליפרים – כמו הרכבת, גם האוטובוסים ממקומות מרכזיים (דלהי, הימאצ'ל פרדש וכו'), יגיעו לרוב רק עד ג'אמו ומשם תאלצו לקחת אוטובוס נוסף או מונית לסרינגר. קיים אוטובוס ישיר בין לה (לדאק) לסרינגר.

מוניות – מוניות, ג'יפים וואנים לקבוצות הן האופציה הנפוצה ביותר עבור מטיילים שאינם רוצים להסתרבל במסע הארוך אך רוצים לחסוך את עלויות הטיסה. לרוב מטיילים מוציאים וואנים מיעדים כמו דרמסאלה, שהיא היעד הקרוב ביותר לקשמיר בהימאצ'ל פרדש, מנאלי או פרוואטי, ולדאק. 

מתי לטייל בקשמיר?

העונה של קשמיר היא ארוכה ונוחה להפליא, ונמשכת לאורך חודשי הקיץ. קשמיר היא יחסית גבוהה ולכן בחורף מאוד קר שם. העונה מתחילה בסביבות אפריל כאשר מתקרב הקיץ ועולות הטמפרטורות, ונגמרת באזור אוקטובר כשמתחיל החורף והטמפרטורות יורדות.  בחודשי המונסונים (יוני-ספטמבר) צפויים גשמים אך קשמיר היא לא מהקורבנות הקשים ביותר של עונת המונסונים, לעומת הימאצ'ל פרדש לדוגמא. 

להזמנות בג'אמו וקשמיר

באתר ההזמנות שלנו באנגלית תוכלו להזמין דרך ה- WhatsApp מסעדות, מלונות, גסטהאוסים ומוניות עד אליכם.

לאן להמשיך מכאן?

בשביל החומוס

מחוץ לשביל החומוס