מה קורה בהודו?

תחבורה בהודו

מה קורה בהודו?

בהודו יש אפשרויות מגוונות להתניידות - טיסות פנים, אוטובוסים, סליפרים, רכבות, מוניות, ריקשות.

בהודו יש אפשרויות רבות ומגוונות להתניידות המשתנות ומותאמות למחוזות השונים. ניתן להתנייד בטיסות פנימיות כמעט מכל מקום לכל מקום, לסוע באוטובוסים מקומיים או אוטובוסים של תיירים, רכבות, מוניות, וריקשות כמובן. הודו היא מדינה ענקית , ולכן נסיעות בין יעדים שונים לרוב לוקחות כמה שעות טובות ולפעמים אף כמה ימים.

 

סוגי התחבורה השונים:

– טיסות פנימיות: המרחקים העצומים שנאלץ לכסות לפעמים הופכים את הטיסות הפנימיות לדבר מפתה במיוחד, במיוחד כשמדובר בעובדה שטיסות רבות זמינות כמעט מכל יעד לכל יעד במחירים נוחים ויכולות לקצר מסע של כמה ימים לשעתיים.

לרשימת כל שדות התעופה בהודו

 

– רכבת: הרכבת ההודית היא חוויה בפני עצמה. יש אנשים שאומרים שלא באמת היית בהודו עד שלא עשית נסיעה ברכבת. זוהי דרך מצויינת ונוחה להגיע ממקום למקום ובנוסף לפגוש אנשים מעניינים ואת התרבות המקומית של המעמד הפשוט מקרוב. קרונות הרכבת מחולקים למחלקות ברמות שונות.
רשת הרכבות הארצית בהודו מכסה כמעט את כולה (חוץ מכמה אזורים הרריים ולא נגישים). למרות שמערכת הרכבות עשויה להראות כמו תוהו ובוהו ממבט ראשון, רוב הזמן היא מצליחה לשרת היטב כ 1.4 מיליארד אנשים. כמובן שהרכבות לרוב מאחרות, אבל בסופו של דבר תמיד מגיעות אל היעד.
כדאי לזכור, הודו עצומה ונסיעה ברכבת יכולה לעתים קרובות לקחת יותר מ 12 שעות, ואף להגיע למספר ימים. במקרים כאלה מומלץ להשקיע ולקנות כרטיסים למחלקות הנוחות יותר, יש מחלקות עם מספר קטן של מיטות ועם מיזוג אוויר (לעומת מחלקות בהן אין מזגן אין חלונות ואין הגבלה למספר האנשים בקרון). מומלץ לשים לב לרכוש ולחפצים אישיים ולשמור עליהם טוב.
מי שמעוניין בהרפתקה ובחווייה מקומית אמיתית יכול לקחת את המחלקות הפשוטות יותר בהם משתמשים המקומיים לנסיעות קצרות יותר.

– אוטובוסים, סליפרים וסמי סליפרים:  למרות שהרכבות הן בדרך כלל הדרך הנוחה והאותנטית ביותר לנסיעות בהודו, ישנם מקומות מסויימים (במיוחד בהרי ההימאליה) אליהם הרכבות לא מגיעות. אוטובוסים לעומת זאת מגיעים כמעט לכל מקום ולרוב בתדירות גבוהה בהרבה יותר מרכבות ולכן הם מהווים אופציה לא פחות עדיפה להתניידות.
איכות האוטובוסים משתנה, יש סליפרים בהם יש ממש מיטות נקיות ופרטיות ומיזוג, סמי-סליפרים עם כיסאות מתקפלים (גם כאן יש רמות שונות, ממושבים מרופדים ונקיים עד לסמי סליפרים ישנים ורעועים). כמובן שיש גם אוטובוסים מקומיים זולים במיוחד בהם מספר האנשים יכול להיות גדול בהרבה ממספר המושבים.
גם האוטובוסים המקומיים יכולים לספק חוויה אותנטית ומעניינת במיוחד, וכמובן שזולה הרבה יותר, לכן מומלץ בנסיעות לא ארוכות ומתישות מדי לנסות אותה.

– נסיעה בג'יפ: אמצעי נפוץ בעיקר באזורים הרריים עם דרכים משובשות ולא סלולות (כמו למשל ממנאלי ללדאק). לפעמים הנסיעה בג'יפ היא הדרך האידיאלית ביותר ותציע מסע פשוט ומהיר יותר. עם זאת, נהגי הג'יפ לפעמים נוסעים במהירויות שאנו לא רגילים אליהם ולא מאטים בסיבובים ועיקולים. כדאי להכין את עצמכם לחווייה מטלטלת (תרתי משמע), מי שרגיש לבחילות מומלץ לקחת כדורים אתכם ולשבת ליד החלון, ולא להתבייש לדבר עם הנהג בעת הצורך.

 

בערים גדולות ומקומות תיירותיים עם תשתיות טובות ניתן להשתמש באפליקציות נוחות להתניידות:

 

 

אפליקצית אובר – UBER – אפליקציה שעובדת נהדר בעיקר בערים הגדולות, מאפשרת למצוא נסיעות במוניות במחירים נוחים מאוד, הרבה יותר זול ממה שנהגים שתפגשו ברחוב ינסו לקחת. בשביל להפעיל את האפליקציה בפעם הראשונה נדרש לקבל קוד לטלפון. אין צורך להכניס אמצעי תשלום.

 

 

אפליקצית הולה – OLA – גם כן כמו אובר, אפליקציה ידידותית ונוחה שעובדת בערים הגדולות בעיקר ומקשרת בין מטיילים לנהגים ויוצרת נסיעות במחירים נוחים במיוחד.

 

 

מוביט – MOOVIT – אפליקציה המוכרת לנו לשימוש בישראל, אך למרבה הפלא היא עובדת מצויין בכמה מהערים המרכזיות בהודו. האפליקציה מאפשרת לקבל הנחיות הגעה מיעד ליעד בתוך העיר באמצעות תחבורה ציבורית, ומתעדכנת בזמן אמת בכל האופציות ודרכי התחבורה.

 

אתר 12GO – אתר המוכר בכל המזרח דרכו ניתן לקנות כרטיסי נסיעה ברכבת או באוטובוסים מיעדים שונים.

קטגוריית התחבורה בהודו מאפשרת לכם למצוא מספרי טלפון של נהגים לפי איזור ומיקום אישי, בקלות ניתן לשלוח הודעה או להתקשר לבעל המונית על ידי לחיצת כפתור ובקלות לתאם מראש נסיעה, האתר הזה פחות מתאים לנסיעות מיידיות אבל ניתן ליצור קשר עם נהגים ולתאם נסיעה שמתוכננת מראש, ניתן אף למצוא סוכן נסיעות בכל יעד ולשלוח לו הודעה בעניין הנסיעה הבאה שלכם.

דרכים בהודו

הדבר הראשון שיתגלה לך במהלך המסע בהודו, הוא שכמעט כל דבר שיעבור עליך – מההרפתקאות הכי מופלאות עד הסידורים היום-יומיים הכי משעממים – הוא חוויה חד פעמית שלא יצא לך לעבור בשום מקום אחר. התרבות ההודית כל כך שונה וייחודית, שלעתים קרובות הביקור בה נראה כמו מסע לעולם אחר. לכן, זה ממש לא צריך להפתיע אותנו שגם חוויית השימוש בתחבורה בהודו היא יוצאת דופן. 

באיזו עוד מדינה נוכל לנסוע מאות קילומטרים במשך ימים שלמים על רכבת בת 100 שנה, להתנייד ממקום למקום על גמלים, לקפוץ בעיר על ריקשה שנמשכת על ידי אופניים ומשם – להשתמש ברכבת מטרו חדשנית ומודרנית? בהודו יש הכול מהכול גם כשזה מגיע לפתרונות תחבורה. אלו כמה נקודות שיעזרו לך לעשות שימוש מעולה בכל האפשרויות שזמינות לך ולהגיע בנוחות ממקום למקום.

 

כל כלי התחבורה שרק אפשר לדמיין

התחבורה הבין עירונית בהודו אולי לא המהירה או הנוחה בעולם, אבל היא זולה מאוד ומגיעה פחות או יותר לכל מקום. מטיסות פנימיות, דרך רכבות ואוטובוסים ועד לשיט בסירות או ברכבת התחתית – אין סוף לאפשרויות. ובכל זאת, יש כמה אמצעי תחבורה מרכזיים שישמשו אותנו רוב הזמן.

 

הרכבת ההודית – חוויה בפני עצמה

לא באמת היית בהודו עד שלא עלית על רכבת. רשת הרכבות הארצית מכסה כמעט את כל הארץ חוץ מכמה אזורים הרריים ולא נגישים. למרות שמערכת הרכבת עשויה להיראות כמו תוהו ובוהו במבט ראשון, רוב הזמן היא מצליחה לשרת היטב מעל 1.2 מיליארד בני אדם. הישג מרשים לכל הדעות. כמובן שהרכבות לרוב מאחרות ולפעמים גם מאחרות הרבה, אבל בסופו של דבר תמיד מגיעים אל היעד. 

כדאי שנזכור, הודו עצומה ונסיעה ברכבת יכולה לעתים קרובות לקחת 12 שעות ומעלה. לכן, כדאי במקרים האלה להשקיע ולקנות כרטיסים לקרוני סליפר שיאפשרו לך לישון טוב. מומלץ לנעול את התיק ולקשור לדרגש השינה שלך כדי למנוע הפתעות לא נעימות כשמתעוררים בבוקר. 

לנסיעות קצרות יותר, אפשר לגמרי לקחת את המחלקה השנייה שמשמשת את רוב ההודים. זו הזדמנות מצוינת לשוחח עם מקומיים ולהכיר את החיים שלהם מקרוב. ההודים מאוד מחפשים את השיחה, בעיקר בנסיעות הארוכות וישתפו אותך בהתלהבות (לעתים יותר משהיית רוצה לדעת) בחיים שלהם. כדי להעביר נסיעה נעימה מבלי שנצא ממנה סחוטים, באזורים החמים מומלץ להשקיע בקרונות AC (עם מיזוג אוויר).

 

טיסות פנימיות – נפוצות מתמיד בהודו

המרחקים העצומים שנצטרך לכסות לפעמים הופכות את הטיסות למאוד מפתות. היום יותר מתמיד, זמינות טיסות במחירים אטרקטיביים שיכולות לקצר מסע מכמה ימים לשעתיים. אם מדובר במסעות ארוכים, טיסה בזמן הנכון יכולה להיות מתנה משמיים. זה נכון בעיקר אם בחרנו לנסוע עם ילדים.

 

נסיעה בג'יפ 

זה אמצעי הנפוץ בעיקר באזורי הצפון. נסיעות בשטח משובש, כמו למשל מקשמיר אל הימצ'אל פראדש, או משם אל לה, לא תמיד זמינות באוטובוסים. לפעמים, הנסיעה בג'יפ פשוט תציע מסע פשוט ומהיר יותר. עם זאת, כדאי להתכונן לחוויה מטלטלת (תרתי משמע). רוב נהגי הג'יפ נוסעים כמו מטורפים על שבילים צרים. זה הזמן המושלם להוציא את התהלים שאמא שמה לך בתיק.

 

אוטובוסים – האמצעי המרכזי באזורים ההרריים

למרות שרכבות הן בדרך כלל הדרך הנוחה והאותנטית ביותר לנסוע בהודו, ישנם מקומות מסוימים, במיוחד בהרי ההימלאיה, שאינם מכוסים על ידי רשת הרכבות. אוטובוסים, לעומת זאת, מגיעים כמעט לכל מקום ולרוב בתדירות גבוהה בהרבה מרכבות. באזורים כמו רג'סטאן בהם המסילה לא מפותחת, הם גם יגיעו הרבה יותר מהר ממקום למקום. 

איכות האוטובוסים משתנה מהאוטובוסים הממשלתיים העמוסים והרעועים ועד לקווים פרטיים ממוזגים ומפנקים עם מושבים מרופדים ומתכווננים. לפעמים, זה פשוט תלוי במזל.

אבל למה בעצם להשאיר דברים למזל כשיש לך צוות שלם שיכול לעזור לך לתכנן את המסלול המושלם לכל יעד בהודו? אנחנו מזמינים אותך ליצור קשר עם אתר "מה קורה בהודו" ולקבל את כל המידע על פתרונות התחבורה בהודו באזור שלך.